Výhody a nevýhody linolea

Výhody přírodního linolea

Díky celosvětovému návratu k přírodním materiálům zažívá i marmoleum vítězný návrat na podlahy našich domovů. Tato lisovaná směs zcela přírodních produktů je nenáročná, odolná, má vysoké tepelné a zvukové izolační schopnosti. Po stránce bytového designu a barevného provedení směle konkuruje mnohem mladším a modernějším podlahovinám, například plovoucím podlahám. Také životnost marmolea je úctyhodná, udávané roky v plném provozu a při plné funkčnosti jsou až třicet let.

Hlavním kladem marmolea je jeho nízká uhlíková stopa, protože při výrobě jsou používané přírodní suroviny, jako je například korek, lněný olej, dřevěné piliny, nebo mletý vápenec. Díky zcela ekologickým produktům je recyklace přírodního linolea téměř stoprocentní, navíc využívané suroviny obsažené v marmoleu jsou biologicky zcela rozložitelné, takže teoreticky se dají i zkompostovat v kompostéru.

Z uživatelského hlediska je přírodní lino zajímavé svou odolností proti opotřebení včetně působení abraziv na podrážkách bot. Protože marmoleum obsahuje lněný olej, který příliš nemilují bakterie, je tato podlahovina, pokud je udržovaná v čistotě, špatnou živnou půdou pro nejrůznější mikroorganismy. Uživatelé oceňují i její antistatičnost, což marmoleum předurčuje na použití všude tam, kde se pracuje s elektronikou citlivou na statické výboje. Marmoleum, ačkoliv obsahuje lněný olej a dřevo je poměrně málo hořlavé, je schopně odolat i působení žáru nedopatřením upadlé zapálené cigarety. Pokud k těmto vlastnostem přidáme i nízkou cenu, není se čemu divit, že poptávka po přírodním linoleu mezi zájemci o nové podlahové krytiny stále roste.

Nevýhody přírodního linolea

Nevýhody přírodního linolea jsou hlavně v citlivosti na UV záření a v náročnější údržbě, která spočívá mimo jiné v nanášení speciální voskové emulze. Pro běžnou údržbu tedy doporučujeme řídit se pokyny dodavatele marmolea, který obvykle k prodávanému zboží dodává návod k údržbě a ošetřování.